top of page
м. Канев, Чернеча гора

м. Канев, Чернеча гора

Після перепоховання праху Шевченка 22 травня 1861 року Чернечу гору біля Канева почали називати Тарасовою. У 1884 р. тут було збудовано перший народний музей Кобзаря, впорядковано його могилу і встановлено пам'ятник-хрест. У 1925 р. територію навколо могили Т.Г. Шевченка оголошено державним заповідником. Сучасного вигляду Шевченківський меморіал набув 18 червня 1939 року після встановлення на могилі Кобзаря величного бронзового пам'ятника і спорудження літературно-меморіального музею

м. Будапешт, Угорщина

м. Будапешт, Угорщина

Відкрито пам'ятник 11 липня 2007 року. У церемонії відкриття брали участь представники Державного самоврядування українців Угорщини та Європейського конгресу українців. Встановлено пам'ятник у сквері ГКЦ на правому березі Дунаю в Буді навпроти МЗС Угорщини. Пам'ятник вилито з бронзи, загальна висота — 3 м. Автор пам'ятника — Іван Микитюк.

м. Санкт-Петербург, Росія

м. Санкт-Петербург, Росія

Пам'ятник урочисто відкрито 22 грудня 2000 р. не випадково. Т. Шевченко навчався тут в Академії мистецтв і Петербурзькому університеті, тут написав багато своїх творів, тут же і помер.

м. Актау, Казахстан

м. Актау, Казахстан

Пам'ятник зображує Шевченка саме в тому віці, в якому він відбував тут посилання. Схожий пам'ятник знаходиться в музеї м. Форт-Шевченко.

м. Мінськ, Білорусь

м. Мінськ, Білорусь

Пам'ятник розташований поруч з новобудовою Посольства України в Республіці Білорусь. Автори пам'ятника — український скульптор Віктор Липовка та білоруський архітектор Віктор Крамаренко. Пам'ятник є подарунком Києва й був урочисто відкритий 23 квітня 2002 року в ході Днів Києва в Мінську.

м. Баку, Азербайджан

м. Баку, Азербайджан

Пам'ятник відкрито 30 червня 2008 року за участі голів держав України та Азербайджану. Автор пам'ятника — член Національної спілки художників України Ігор Гречаник

м. Оттава, Канада

м. Оттава, Канада

Пам'ятник роботи канадського скульптора українського походження Лео Мола відкритий 26 червня 2011. У лівій руці Шевченко тримає палітру та три пензлика. Висота скульптури - 3 метри, маса - 630 кг. Три барельєфа, що доповнюють композицію, зображують гайдамаків, Катерину з немовлям і бандуриста.

м. Париж, Франція

м. Париж, Франція

Пам'ятник встановили у самому центрі Парижа - на бульварі Сен-Жермен. Сквер, де знаходиться монумент, також носить ім'я Кобзаря. Поруч - храм святого Володимира Великого - це серце української греко-католицької громади Франції. Пам'ятник був подарований французькій столичній мерії від імені українського народу. Автор - Михайло Лисенко. Зараз пам'ятник - серед пам'яток мерії 6-го муніципального округу Парижа. А сквер імені українського поета можна знайти в списках зелених зон відпочинку.

м. Буенос-Айрес, Аргентина

м. Буенос-Айрес, Аргентина

Пам'ятник відкрито 5 грудня 1971 року на замовлення Української Громади Аргентини на знак подяки за наданий притулок українським мігрантам.

м. Енкарнасьйон, Парагвай

м. Енкарнасьйон, Парагвай

Відкрито під час проведення Тижня українського мистецтва та культури в Енкарнасіоні 15 листопада 1976. Українською на п'єдесталі написано: Найбільший поет та національний пророк України

м. Алмати, Казахстан

м. Алмати, Казахстан

Пам'ятник встановлено на розі проспекту Достик і вулиці Шевченка в 2000 році на честь 9 річниці незалежності України. Шевченко перебував на території Казахстану в засланні (1847 —1857 рр.). Автором монументу є український скульптор Віталій Рожик з Житомирщини.

м. Тирасполь, Молдова

м. Тирасполь, Молдова

Цей пам'ятник зображено на банкноті в 50 тисяч придністровських рублів.

м. Москва, Росія

м. Москва, Росія

Пам'ятник встановлено в центрі міста, на узбережжі річки Москва поряд з готелем «Україна». Монумент був урочисто відкрити, А. Фуженко. У Миргороді (Полтавська обл.) існує точна копія московського пам'ятника, який був створений в якості дипломної роботи групою студентів Миргородського керамічного технікуму і відкритий у 1971 році.

м. Тбілісі, Грузія

м. Тбілісі, Грузія

Пам'ятник встановлено у 2007 році у рамках проведення року України в Грузії. Розташований навпроти університету, на перетині проспекту Мелікишвілі та проспекту Чавчавадзе в столиці Грузії Тбілісі. У день народження Т. Шевченка біля пам'ятника збираються представники української діаспори, учні українських шкіл. Проводиться конкурс читців віршів Шевченка українською та грузинською мовами, а також святковий концерт.

м. Прага, Чехія

м. Прага, Чехія

Пам'ятник встановлено 25 березня 2009 р. неподалік від середмістя Праги на площі Кінських під хорове виконання пісні «Реве та стогне Дніпр широкий». Автори пам'ятника — громадяни України скульптори В.І. Зноба та М.В. Зноба та архітектор Вероніка Дірова. Для відображення обличчя поета за основу був взятий його ранній автопортрет.

м. Скоп'є, Македонія

м. Скоп'є, Македонія

Пам'ятник встановлений у 2009 р. навпроти національного парламенту Македонії. Пам'ятник є центром об'єднання української громади Македонії . Автор - відомий македонський скульптор, академік Том Серафимівський, представник академічної школи відомого хорватського скульптора Івана Мештровича.

м. Рим, Італія

м. Рим, Італія

Оригінальний пам'ятник, де Т. Г. Шевченка зображено в ролі римського патриція, урочисто відкрито 1973 року перед греко-католицьким собором Святої Софії; автор — італійський скульптор У. Мацеї.

м. Гомель, Білорусь

м. Гомель, Білорусь

Пам'ятник урочисто відкрито до 190-ї річниці від народження Т. Шевченка — 24 травня 2004 року. Скульптуру Кобзаря гомельській міській владі передала українська сторона.

м. Пекін, Китай

м. Пекін, Китай

8 серпня 2008 року у Пекіні у парку Чаоян перед офіційним відкриттям Олімпійських ігор відкрито пам'ятник Шевченку, єдиний не лише в Китаї, але й в усьому азіатсько-тихоокеанському регіоні. Скульптор — Юань Сікунь.

м. Варшава, Польща

м. Варшава, Польща

Пам'ятник відкритий 13 березня 2002 року у сквері його ж імені на перетинанні вулиць Спацерова, Говорка і Хотиньська. На постаменті висічена цитата з вірша «Полякам» польською та українською мовами. Перед пам'ятником ростуть кущі калини, які, відповідно до української традиції, увічнюють пам'ять про жертви великого голодомору. Автори — український скульптор Анатолій Кущ, польський архітектор Балтазар Брукальський.

м. Вашінгтон, США

м. Вашінгтон, США

Пам'ятник роботи скульптора Лео Мола та архітектора Радослава Жука розташований у Вашингтоні в районі площі Дюпон-серкл, урочисто відкритий 27 червня 1964 р. екс-президентом США Дуайтом Д. Ейзенхауером. Дозвіл на зведення статуї Тараса Шевченка надали у своїй резолюції Сенат Сполучених Штатів та Палата представників США

м. Миколаїв

м. Миколаїв

Пам'ятник встановлено у 1958 році. 5 жовтня 1985 пам'ятник відреставрований і відкритий знову. Автор — скульптор І. Диба.

м. Харків

м. Харків

Урочисте відкриття монумента відбулося 24 березня 1935 року. Він вважається одним з найкращих у світі, розташований у саду Т. Г. Шевченка на вулиці Сумській. Він являє багатопланову композицію, домінантою якої є статуя Т. Г. Шевченка заввишки 5,5 м на 11-метровому постаменті, яку за спіраллю оточують 16 динамічних скульптрур, що зображують персонажів творів Кобзаря і уособлені образи трудового народу.

Мініатюра в Харкові

Мініатюра в Харкові

Гіпсова мініатюра харківського пам'ятника Кобзареві, одне з "Семи чудес Харкова. Знаходиться на майдані Архітекторів. Відкрито 23 серпня 2009 р. до Дня міста.

м. Київ

м. Київ

Пам'ятник знаходиться у парку Шевченка, навпроти Червоного корпусу Київського університету. Встановлений у 1939 році з нагоди 125-річчя з дня народження поета. На п'єдесталі міститься напис: «Т. Г. Шевченко. 1814—1861», а під ним викарбувано слова поета із «Заповіту». Є одним із символів сучасного Києва.

м. Львів

м. Львів

Це найновіший пам'ятник Шевченкові у Львові. Урочисте відкриття відбулося 24 серпня 1992, в річницю прийняття декларації про незалежність України, а рівно через чотири роки був відкритий 12-метровий бронзовий елемент пам'ятника «Хвиля Національного Відродження» - 12-метрова символічна стела з фігурними рельєфами

м. Полтава

м. Полтава

Пам'ятник встановлено 12 березня 1926 року у Петровському парку, навпроти Полтавського краєзнавчого музею, споруджений видатним українським скульптором Іваном Кавалерідзе у стилі конструктивізм. З нагоди відкриття відбувся мітинг жителів Полтави, навколишніх сіл та гостей з інших міст. Коли спало покривало, полинула знайома всім мелодія композитора Гордія Гладкого і кількатисячний хор заспівав «Заповіт» Т. Г. Шевченка. Висота фігури Т.Г. Шевченка — 1,8 м, висота постаменту — 3,2 м.

м. Ужгород

м. Ужгород

Пам'ятник встановлено 9 березня 1999 р. в північно-західній частині площі Народної. Архітектор - М. Михайлюка.

м. Луцьк

м. Луцьк

Пам'ятник встановлено перед будівлею Волинського національного університету до 181-ї річниці від дня народження великого Кобзаря — 9 березня 1995 року. Автори — скульптор Едгар Кунцевич та архітектори Олег Стукалов і Андрош Бідзіля.

м. Козелець, Чернігівська область

м. Козелець, Чернігівська область

Погруддя Т.Г.Шевченку (1961 рік) та пам'ятний знак встановлені на шляху процесії перезахоронення у 1861 році Тараса Шевченка

м. Донецьк

м. Донецьк

Пам'ятник встановлено у 1955 р. на честь 300 -річчя Переяславської Ради. Автори пам'ятника - скульптори Вронський М.К., Олійник О.П. і архітектор Шарапенко В.О. Пам'ятник створено в традиціях радянського монументального мистецтва 1950-х років і схожий на пам'ятник Т. Шевченку в Харкові . Цей пам'ятник зображений на поштових конвертах СРСР 1964, 1977, 1980 і 1982 рр.

м. Прилуки, Чернігівська обл.jpg

м. Прилуки, Чернігівська обл.jpg

Урочисте відкриття пам'ятника відбулося під час святкування Дня міста 22 вересня 2007 р. Перший на Україні пам'ятник Шевченку-художнику, який у 34-річному віці був у Прилуках і малював тут картини. На одній з них він зобразив Миколаївську церкву, біля якої спочатку і збиралися встановити монумент, але потім вирішили прикрасити їм вхід в історичну зону міста.

м. Ромни, Сумська область

м. Ромни, Сумська область

Пам'ятник відкрито 27 жовтня 1918 року на честь перебування Тараса Шевченка влітку 1845 року на Іллінському ярмарку в Ромнах. Це один із перших пам'ятників Кобзареві у світі та перший в історії повнофігурний пам'ятник Кобзареві. Автор — відомий український скульптор і культурний діяч І.П. Кавалерідзе.

м. Дніпродзержинськ

м. Дніпродзержинськ

Пам'ятник відкрили у 2000 році, до 250-річчя міста, розташований між музично-драматичним театром ім. Лесі Українки (з 1937 по 1956 рік Дніпродзержинський театр носив ім'я Т. Шевченка) та проспектом Пеліна. Скульптор - Гарник Хачатрян.

м. Ялта

м. Ялта

Пам'ятник було урочисто відкрито 8 грудня 2007 року у сквері імені Тараса Шевченка. Пам'ятник заввишки 3,3 м було відлито в Аргентині і понад 2 роки до встановлення теплоходом доправлено до Криму.

м. Ковель, Волинська область

м. Ковель, Волинська область

Пам'ятник встановлен 22 серпня 2005 року, є найвищим у світі пам'ятником Тарасу Шевченку. Висота — більше ніж 7 метрів, вага бронзової скульптури — 21 т. Автор монументу - київський скульптор Володимир Шолудько.

м. Рівне

м. Рівне

Пам'ятник було урочисто відкрито 1999 року на центральному Майдані Незалежності. Автори пам'ятника — скульптори Петро Подолець і Володимир Стасюк.

м. Чернігів

м. Чернігів

Пам'ятник встановлений у 1992 р. в історичному місці - на Валу, звідки починається Чернігів. Автор - народний художник України В.А. Чепелик. Пам'ятник встановлено в заміну існуючого на цьому місці пам'ятника Шевченку радянської епохи.

Від Господа Бога маємо прекрасний дар – людську пам'ять. В її закутинах зберігаємо найсокровенніше, найрадісніше, найболючіше... А тема увічнення пам'яті, зокрема про постать великого Кобзаря, в монументальній пластиці, спонукала до цих роздумів...

 

Історія проектованих і поставлених пам'ятників Шевченкові в Україні і поза нею віддзеркалює коли не самого Шевченка, то його вплив на ціле пошевченківське століття. Справжній пам’ятник, яким ушановують видатного діяча, повинен давати куди більше, ніж тільки його скульптурну подобу. Пам’ятник мусить дати уявлення про особу й діяльність цього діяча; він має символізувати певну ідею, висловлену скупою й специфічною мовою скульптури та архітектури. В такому пам’ятнику кожна риса, кожна деталь — і, навіть, спосіб зображення цієї деталі — може грати велику ролю, допомагаючи окреслити духове обличчя та доробок діяча, якому ставимо пам’ятник.

 

Думка про пам’ятник Шевченкові вперше виникла одразу ж по його смерті. Вже під час похорону студенти Київського університету в своїх промовах висловлювали мрії про час, коли „над могилою сього великого мужа воздвигнеться пам’ятник, що буде свідчити про славу його”.

 

  • Видатному українському поету і художнику в Україні та світі встановлено 1384 пам'ятники.

  • В Україні нараховується 1256 пам'ятників, найбільше - в Івано-Франківській області (199), Львівській (187), Тернопільській (165) та Черкаській (102).

  • За кордоном встановлено 128 пам'ятників, найбільше -  у Росії (30), Казахстані (16), США (9), Канаді (9), Білорусі (6), Польщі (5), Молдові (4), Бразилії (3), Аргентині (3), Франції (3).

  • Перший пам'ятник Т. Шевченкові був встановлений у 1881 році до 20-річчя з дня смерті Кобзаря у м. Форт Шевченко (Казахстан), а в Україні перший пам'ятник був встановлений у Харкові в садибі Алчевських в 1881 році (бюст Шевченка).

  • Найдавніший з існуючих донині пам'ятників стоїть у селі Лисиничі біля Львова. Його встановили ще у 1911 році.

  • Найбільший у світі пам'ятник Шевченку, висотою 7 метрів, вагою 21 тонна, знаходиться у м. Ковель, що на Волині.

  • Найважчим пам'ятником є монумент поета в Харкові. Його вага становить 30 тонн. На момент відкриття він був найвищою бронзовою композицією в усьому Радянському Союзі. Загальна висота монумента -16 метрів, а висота статуї - 5,5 метрів.

  • А найвище місце на Землі, де встановлений монумент поетові, на піку Шевченка в Кабардино-Балкарії - 4200 метрів над рівнем моря. Підкорили вершину і встановили пам'ятник альпіністи з Дніпропетровська ще у 1964 році.

  • Мистецтвознавці називають оригінальним пам'ятник Кобзареві у Римі, де поет зображений в образі античного філософа. А за художніми цінностям відзначають монумент у Харкові.

  • Майстер мікромініатюр Микола Сядристий помістив портрет поета на теренову кісточку розміром 3х3 мм.

Тарас Шевченко, як і раніше, об'єднує українців

через океани і століття ...

bottom of page