top of page

Кожне селище, містечко й мегаполіс України шанує ім'я великого українського Кобзаря - Тараса Григоровича Шевченка. І не має значення, це маленька вулиця або величезний парк, театр або галерея. Т. Шевченко у своїй творчості відобразив саме ті думки і настрої, які були важливими в житті українців його часу. У другій половині XIX і на початку XX ст. чи не єдиною книжкою у більшості сільських хат України був "Кобзар", вірші з нього вчили напам'ять, за ним училися читати. В історичному розвитку України Т. Шевченко - явище незвичайне як своєю обдарованістю, так і місцем у літературі, мистецтві, культурі. За походженням, становищем та популярністю Тарас Шевченко - виняткове явище також у світовій літературі.

Любіть свою Батьківщину і рідну мову так, як любив покійний Тарас Шевченко. Для його пам’яті це буде найкращою нагородою і нерукотворним пам’ятником.

А.Р. Церетелі

 

Вулиця Тараса Шевченка у Кембриджі

У Кембриджі центральну вулицю району Сіджвік Сайт, в якому розташовані гуманітарні та мистецтвознавчі факультети університету - права, історії, релігієзнавства, середньовічних і сучасних мов, назвали на честь українського поета Тараса Шевченка (Taras Shevchenko Way).

 

"Тарас Шевченко заслуговує голлівудської екранізації. Історія "хрещеного батька "української культури - це історія сироти-кріпака, який став художником, художника, який став безстрашним поетом, поета, що пережив позбавлення волі і заслання для того, щоб стати справжнім голосом народу. Розташування Taras Shevchenko Way на перетині факультетів права, історії, богослов'я, сучасних і середньовічних мов, було вибрано, щоб символізувати спадщину великого поета," - повідомляється на офіційному сайті Кембриджського університету. 

 

Назва буде використовуватися протягом святкування 200-річчя з дня народження Шевченка.

На території України 42 населених пункти з назвою Шевченкове, а також с. Шевченкове у Воронезькій області (Росія) та місто Форт-Шевченко у Казахстані.

 

На честь Тараса Шевченка названо вулиці, бульвари, проспекти у багатьох містах України, Росії. У Києві, Санкт-Петербурзі, Будапешті і навіть у Нью-Йорку є площі Шевченка, у Москві - набережна, у Києві - станція метро, а в Одеській області - залізнична станція.

 

Вулиці Тараса Шевченка в Україні

Вулиці Тараса Шевченка закордоном

Площі Тараса Шевченка

Транспортні станції імені Тараса Шевченка

Адміністративні одиниці та населені пункти

імені Тараса Шевченка

Пік Шевченка на Кавказі

Пік Шевченка — вершина на північному схилі Великого Кавказу, у Боковому хребті, вкрита снігом і . Висота - 4200 м.

 

Підкоривши безіменну вершину Суганського хребта (Центральний Кавказ) в 1939 році, коли святкувалося 125-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка, дніпропетровські альпіністи під керівництвом Олександра Зюзіна по праву першопрохідців назвали її ім'ям видатного українського поета. З того часу кожен круглий ювілей поета дніпропетровці за традицією відзначають сходженням на вершину, де встановлено найвищий у світі пам'ятник Тарасу Шевченку. Ще у 1964 році під час другої експедиції на цей пік альпіністи встановили на вершині погруддя Кобзаря, роботи скульптора В.Хромова. У 1989 році під час третього за рахунком і першого зимового сходження на вершині була встановлена відлита в бронзі меморіальна дошка на честь 175-річчя поета.

Ім'я Кобзаря сягає неба

Кратер Shevchenko на Меркурії.

Діаметр - 137 км.

 

У 1973-1975 рр. автоматична станція "Марінер-10" тричі пролітала поблизу Меркурія і вперше провела його фотографування з близької відстані. При цьому було виявлено, поверхню планети покривають кратери різних розмірів. До теперішнього часу власні імена отримали більше 300 кратерів на Меркурії. Згідно з правилами Міжнародного астрономічного союзу, кратери на цій планеті повинні бути названі в честь художників, музикантів, письменників і поетів.

 

Крім того, 2 квітня 1976 року радянський астроном Черних М.С., співробітник Кримської астрофізичної лабораторії, відкрив астероїд (5707) Шевченко.

Парки та сквери імені Т. Шевченка

Навчальні заклади імені Т.Г. Шевченка

Театри імені Т.Г. Шевченка

Кінотеатри імені Т.Г. Шевченка

Місто Форт-Шевченко, Казахстан.

 

Розташоване на півострові Мангишлак. Порт на Каспійському морі; база рибного промислу. Населення близько 5 тис. чол.


Засноване у 1846 р. як Новопетровська фортеця, у 1857 перейменоване на Форт-Олександрівський. У 1939 р. назване на вшанування Т. Шевченка, який тут відбував заслання (1850-1857). Тут знаходяться меморіальний музей імені Т. Г. Шевченка і закладений ним парк.

bottom of page