top of page

Відомо, що поезія і живопис тісно пов'язані між собою. Однак особливості кожного з цих видів мистецтва здавна цікавили теоретиків і шанувальників мистецтва, виливалися в дискусії про те, який з них є впливовішим, сильнішим. Не випадково в історії світової культури поєднання в одній особі живописця і поета зустрічається часто. Очевидно, це доля щедро обдарованих творчих натур, яким тісно в межах одного виду мистецтва. До таких творчих натур відноситься і Т.Шевченко.

 

Шевченко-поет заслонив собою Шевченка високоталановитого маляра, видатного рисувальника та дуже тонкого й високомайстерного гравера. Проте, поетична спадщина Шевченка налічує понад 240 творів, у той час як мистецька – близько 1200 робіт (олійних картин, акварелей, сепій, офортів, малюнків). Уже сама кількість мистецьких творів свідчить, що малярству він приділяв велику увагу. Однак за життя митця його сучасники не мали повного уявлення про нього як про художника. Відомі були його ілюстрації, які високо оцінені в різних художніх та періодичних виданнях, альбом малюнків «Живописна Україна». 

 

"Справжнє визнання не могло прийти в той час до Шевченка, в силу історичних умов його сучасники, а тим більше представники Академії мистецтв, нездатні були зрозуміти новаторство художника. А визнання приходить з розумінням".

З. Тарахан-Береза "Шевченко – поет і художник"

 

Тільки в другій половині ХХ століття мистецька спадщина Шевченка почала здобувати справжнє визнання. Вперше твори Шевченка були показані за межами нашої країни в 1968 році в Чехословаччині. Таким чином поступово починає вимальовуватись місце Шевченка і в світовому образотворчому мистецтві.

 

Мистецька спадщина Тараса Шевченка для нас не менше цінна, ніж його поезія. Наявність однойменних малюнків та літературних творів у творчому доробку Шевченка є найкращим доказом співмірності образного мислення поета-художника, єдності творчого методу великого митця, який геніально зображав велич простої людини з народу як образотворчими, так і словесними засобами. Не будемо забувати, що саме природний дар малювання прокинувся в ньому найпершим і вивів його з безодні кріпацького стану в мистецьку еліту.

 

За свідченням самого Шевченка, малювати він почав з раннього дитинства – “хрестами й візерунками з квітками” обводив сторінки в саморобному зошиті, прикрашав малюнками стіни батьківської хати, портретував товаришів-однолітків, а коли був у пана П. Енгельгардта козачком, - перемальовував лубки. Його художня творчість різноманітна. Вже за життя Шевченко мав заслужену славу видатного портретиста. Він виконав також великі серії пейзажів, архітектурних замальовок (в тому числі з української старовини), книжкових ілюстрацій. Ще до переїзду в Петербург Шевченко набув значної вправності в малюванні олівцем, а в Петербурзі, очевидно завдяки роботі у В. Ширяєва, порадам І. Сошенка та праці в класах Товариства заохочування художників, він уперше почав працювати тушшю - пером і особливо успішно – акварельними фарбами. Це дало Шевченкові змогу підготуватися до вступу в Академію мистецтв.

Малярство – це німа поезія, а поезія – промовисте малярство.

Леонардо да Вінчі

Пожежа в степу. Акварель, 1848

Хата біля річки. Олівець, 1843

Смерть Сократа. Туш, 1837

Почаївська лавра з півдня. Акварель, 1846

Смерть Віргінії. Акварель, туш, 1836

Почаївська Лавра з заходу. Акварель, 1846

Селянська родина. Олія, 1843

Аскольдова могила. Сепія, акварель, 1846

Катерина. Олія, 1842

Вознесенський собор в Переяславі. Акварель, 1845

Смерть Б. Хмельницького. Туш, 1836-1837

Видубецький монастир. Олівець, 1843

Оскільки Шевченко був не просто видатним художником, а видатним українським художником, в його малярство потужно втрутилась політика. Невдачі зазнав його мистецький проект «Живописна Україна» (через 30 років цей проект знайшов неначе продовження у Наполеона Орди, який створив велику серію рисунків польських пам’яток України). Царська опала 1847 року забороняла йому не тільки писати, але й малювати. Всупереч цій забороні Шевченко під час заслання у Казахстан багато малював, і став першим живописцем цього краю. З великою симпатією і теплотою малював він побут казахів, і через це користується величезною повагою казахів аж до сьогодні.

Галуззю малярства, якій Шевченко найбільше приділяв уваги і яку, здається, вважав передовсім за свій фах – це, звичайно, були портрети. Тарас Шевченко написав велику кількість портретів своїх сучасників, серед них олійні, акварельні, офортні,а також виконані олівцем і сепією, та серії автопортретів (біля 60). Вони здобули високу, кваліфіковану оцінку мистецтвознавців. У ряді портретів простежується прагнення Шевченка підкреслити гармонійну сут­ність людини, вияскравити її моральну, інтелектуальну й фізичну досконалість. Для нього людина — міра всіх речей: митець бачить в ній лише прекрасне і високе.

Перший автопортрет, 1840

Перший автопортрет, 1840

1845 рік

1845 рік

1847 рік

1847 рік

1850 рік

1850 рік

1853 рік

1853 рік

1860 рік

1860 рік

1860 рік

1860 рік

1860 рік

1860 рік

Останній автопортрет, 1861

Останній автопортрет, 1861

Особливе місце в портретній творчості Шевченка посідають автопортрети, в яких він відобразив себе у різні пори життя, в різних настроях і переживаннях, але неодмінно із глибоким щирим самоаналізом, із психологічною наснаженістю. В автопортретах митця усіх періодів творчості — від юнака байронівського настрою і зовнішності (автопортрет 1840 р.) до вистражданого, але незламного чоловіка середніх літ (автопортрет 1861 p.) — криється велика сила типізації.

Портрет Тихона Зиновійовича Єпіфанова. Тонований папір, італійський та білий олі

Портрет Тихона Зиновійовича Єпіфанова. Тонований папір, італійський та білий олі

Портрет дівчини з собакою, акварель, 1838.jpg

Портрет дівчини з собакою, акварель, 1838.jpg

ортрет П.В. Енгельгардта, акварель, 1843.jpg

ортрет П.В. Енгельгардта, акварель, 1843.jpg

А.І. Лагода, акварель, 1839.jpg

А.І. Лагода, акварель, 1839.jpg

Портрет невідомого, акварель, 1837-1838.jpg

Портрет невідомого, акварель, 1837-1838.jpg

Є.П. Гребінка, акварель, 1837.jpg

Є.П. Гребінка, акварель, 1837.jpg

М.О. Лунін, 1838.jpg

М.О. Лунін, 1838.jpg

Портрет      М.С. Щепкіна.jpg

Портрет М.С. Щепкіна.jpg

"Но главная область, где с особенной силой сказался талант нашего художника, — это, несомненно, офорт. Можно с полным основанием утверждать, что он был чуть не первым русским художником, серьйозно посвятившим себя этой интересной области искусства и достигшим в ней высокой степени совершенства, даже с вполне современной нам точки зрения... Учиться ему в сущности было не у кого. Правда, Шевченко пользовался советами и указаниями Иордана, но Иордан был все-таки гравером иглой или резцом, а не одЬортистом. Если уже говорить об учителях, то истым руководителем Шевченко был Рембрандт, с которым нашего художника связывало как сходство вкусов, так и родственность талантов в смысле чувства светотени. В офортах Шевченко мы действительно находим характерные черты работ великого Голландца ".

Е.М. Кузьмин. "Т.Г. Шевченко как живописец и гравер"

 

 

Шевченко одним із перших художників у Росії був удостоєний звання академіка гравюри, і на той час його порівнювали з великим Рембрандтом. Гравюрою художник почав займатися ще в студентські роки і свою першу гравюру, ілюстрацію до трагедії Шекспіра "Король Лір", він зробив уже 1843 року.

 
"Из всех изящных искусств мне теперь более всего нравится гравюра. И не без основания. Быть хорошим гравером, значит быть распространителем прекрасного и поучительного в обществе. Значит быть распространителем света истины. Значит быть полезным людям и угодным Богу. Прекраснейшее, благороднейшее призвание гравера. Сколько изящнейших произведений, доступных только богачам, коптилось бы в мрачных галереях без твоего чудотворного резца? Божественное призвание гравера!...
О живописи мне теперь и думать нечего. Это было бы похоже на веру, что на вербе вырастут груши. Я и прежде не был даже и посредственным живописцем. А теперь и подавно. Десять лет неупражнения в состоянии сделать и из великого виртуоза самого обыкновенного кабашного балалаешника. Следовательно, о живописи мне и думать нечего. А я думаю посвятить себя безраздельно гравюре акватинта. Для этого я полагаю ограничить свое материальное существование до крайней возможности и упорно заняться этим искусством. А в промежутке времени делать рисунки сепиею с знаменитых произведений живописи, рисунки для будущих эстампов. Для этого, я думаю, достаточно будет двух лет прилежного занятия. Потом уеду на дешевый хлеб в мою милую Малороссию и примуся за исполнение эстампов, и первым эстампом моим будет «Казарма» с картины Теньера. С картины, про которую говорил незабвенный учитель мой, великий Карл Брюллов, что можно приехать из Америки, что[бы] взглянуть на это дивное произведение. Словам великого Брюллова в этом деле можно верить…
Кроме копий с мастерских произведений, я думаю со временем выпустить в свет в гравюре акватинта и собственное чадо — «Притчу о блудном сыне», приноровленную к современным нравам купеческого сословия".

Т. Шевченко. Щоденник. 26 червня 1857 року

Казахський хлопчик дрімає біля грубки. Сепія, 1848-1849

Пісня молодого казаха. Сепія,1857

Острів Чекан-Арал. Акварель, 1849

О. Бутаков і фельдшер О. Істомін під час зимівлі на Кос-Аралі. Сепія, 1848

Шатро експедиції на острові Барса-Кельмес. Акварель, 1848

Казах на коні. Акварель 1848-1849

На березі Аральського моря. Акварель 1848-1849

Казахська стоянка на Кос-Аралі. Акварель, 1848-1849

Байгуші. Сепія, 1853

Казашка Катя. Сепія, 1856-1857

Шхуни біля форту Кос-Арал. Акварель, 1848-1849

Дуб. Офорт, акватинта, 1860

Дві дівчини. Офорт, акватинта, 1858

Приятелі. Офорт, акватинта, 1859

Свята родина. Офорт, акватинта, 1858

Казка. Офорт. 1844

Судна рада. Офорт, 1844

Старости. Офорт, 1844

Автопортрет. Офорт, 1860

2 вересня 1860 року на засіданні ради Академії в присутності 17 осіб, серед яких були Віце-президент князь Г. Гагарін, ректори К. Тон та Ф. Бруні, професори П. Клодт, О. Брюлов, Ф. Йордан, А. Горностаєв, Н. Піменов, Н. Уткін, було прийнято рішення визнати ряд художників академіками, і Тараса Шевченка – академіком  гравюри і представити це рішення на затвердження Загальних академічних зборів.
 

Диплом академіка був виписаний художнику 31 жовтня 1960 року:

"С.-Петербургская императорская Академия художеств за искусство познания в гравировальном искусстве признает и почитает художника Тараса Шевченка своим академиком, с правами и преимуществами, в установлениях академии предписанными.
Дан в С.-Петербурге за подписанием президента и с приложеним печати 1860 года октября 31 дня".

 

Нині цей документ зберігається у Національному музеї Тараса Шевченка. Але сам художник, удостоєний високого звання за декілька місяців до смерті, так і не тримав диплома в руках. Внизу на документі напис: "Подлинный диплом для доставления наследникам получил коллежский советник Михаил Лазаревский; № 3005".

Природа щедро наділила кріпацького сина не лише поетичним генієм, а й талантом художника, які ніколи не зраджували йому, навіть у години страждань і тяжкої неволі. Для Шевченка малювання стало потребою, вираженням його творчого духу. У ньому поєднувалися і боролись водночас поет і художник. Доробок Шевченка – величезне досягнення всієї української художньої культури. Ще за свого життя він був для багатьох представників демократичної інтелігенції прикладом самовідданого служіння народові. Шевченко визначив напрями розвитку літератури й образотворчого мистецтва України по шляхах гуманізму, народності, боротьби за кращу долю людей.

 

Повне зібрання творів Т. Шевченка (живопис, графіка) на сайті litopys.org.ua

 

За матеріалами сайту litopys.org.ua

bottom of page